1. Úvod

Na FRI ŽU bol nainštalovaný ako webmail balík IMP5 (Internet Messaging Program), ktorý je súčasťou projektu Horde4. Tento webmail bol v minulosti vybraný preto, lebo sa používa aj v sieti stredných škôl a najlepšie zo všetkých testovaných pracoval s diakritikou v názve súboru (napr. ukladanie príloh). Je lokalizovaný do veľa jazykov, okrem iného aj do slovenčiny. Cieľom tohto dokumentu je dať užívateľom webmailu základné informácie o jeho najnutnejšom nastavení tak, aby spoľahlivo a bez problémov fungoval.

Celkovo si inštalácia tohto webmailu na FRI vyžiadala nainštalovať tieto časti projektu Horde:
Horde4 (Horde)
ináč aj Horde Framework, je základ systému, ktorý poskytuje prostredie pre prácu aplikácií
IMP5 (Pošta)
poskytuje prístup k eletronickej pošte cez WWW rozhranie pomocou protokolov IMAP alebo POP3, resp. IMAPS alebo POP3S, spracováva podľa MIME štandadu prílohy poštových správ, umožňuje vytvárať knihu adries, definovať filtrovacie pravidla pošty a šifrovať správy podľa štandardov S/MIME a PGP apod.
Turba3 (Adresár)
je kniha adries pre systém Horde, umožňuje vyhladávanie údajov vo vlastnom adresári alebo v externých databázových systémoch LDAP, SQL a iné
Ingo2 (Filtre)
je riadiaci program pre filtrovanie správ elektronickej pošty, umožňuje spravovanie filtrovacích pravidiel, bielej a čiernej listiny apod.
Číslo udáva verziu a zátvorkách je uvedený slovenský preklad anglického názvu.
Každý z týchto programových balíkov má svoje parametre, ktoré sa nastavujú speciálnymi programami. Tie sú súčasťou systému a dajú sa ľahko vyvolať z WWW prehliadača. Tu bude popísané len najdôležitejšie nastavenie Horde a Pošty.

Prihlasovacia obrazovka systému Horde umožňuje výber jednoho z piatich zobrazovacích modov pošty:
Ako prvý je ponúkaný automatický. Vybraný mód sa pamätá pre ďalšie prihlásenie.

Automatický mód vyberá mód tradičný alebo dynamický.
Tradičný mód umožňuje použiť užívateľovi všetky funkcie poštového modulu IMP, ale neposkytuje taký príjemný vzhľad, ako klienti systému windows. Bolo zistené, že funguje bez problémov na všetkých počítačoch.
Dynamický mód poskytuje užívateľovi príjemný vzhľad obrazovky, na ktorý je zvyknutý z klientov systému windows za cenu neponúknutia niektorých funkcií modulu IMP, napr. presmerovanie správy (bounce). Bolo zistené, že na niektorých počítačoch nefunguje.
Zvyšné dva módy určené pre mobilné zariadenia (mobilné telefóny, PAD-y a iné zariadenia s malou obrazovkou alebo obmedzenou podporou HTML) si musí prípadný záujemca vyskúšať na svojom zariadení sám a podľa výsledku ich prípadne používať. Pre osobné počítače nemajú žiadny praktický význam.