4. Tvorba kľúčov v systéme Windows

V systémoch Windows je najrozšírenejšia implementácia protokolu SSH balík programov putty. Okrem rovnomenného emulátora terminálu obsahuje aj ďalšie programy, ktorými je možné prenášať súbory službami SCP a SFTP. Pre generovanie kľúčov je určený program puttygen. Štartuje sa kliknutím na ikonu. V otvorenom okne sa pred generovaním kľúča vyberá jeho typ a dľžka. Volíme

Typ kľúča: SSH2RSA alebo SSH2DSA
Dľžka kľúča: 1024 bitov

Nevolíme typ kľúča SSH1(RSA)!!!

Generovanie klucovPotom sa stačí tlačítko Generate a dostávame okno vľavo, kde sú vidieť aj použité volby. Ako generátor náhodných čísiel sa používa pohyb myši v okne. Modrý pruh sa postupne zväčšuje a po jeho zaplnení nastáva vlastné generovanie. Potom sa okno zmení na ďalšie.

Koniec gerovaniaTu napíšeme dvarazy passphrase (ak ju požadujeme - odporúča sa!!!) a vygenerované kľúče je možné pomocou tlačítok Save public key a Save private key uložiť na disk, napr. do vopred pripraveného adresára C:\keys. Kľúče môžme pomenovať ľubovoľne, napr. podľa mena poznámky dsa-keys-20040508. Tým je generovanie kľúčov ukončené.

Vyber klucaNasleduje prenos verejného kľúča do systému UNIX. Verejný kľúč pre systém OpenSSH je v okne, ktoré je nadpísané textom Public key for pasting into OpenSSH autorized_keys2 file. Celý obsah tohto okna od riadku ssh-dss (viď. predchádzajúci obrázok) až po dsa-key-2240508 cez clipboard systému Windows prenesieme do systému UNIX. Postupuje sa takto: Tým je strana systému UNIX pripravená. Zostáva ešte v programe putty zadať používanie kľúča.

Vyber klucaV štartovacom okne programu putty vyberieme požadovaný UNIX-host a v kategórii SSH - Auth zadáme (resp. na disku vyhľadáme) meno súboru so súkromným kľúčom (viď. obrázok vedľa - C:\Keys\dsa-key-20040508.ppk) a konfiguráciu uložíme. Pokiaľ sme nespravili žiadnu chybu, tak pri ďalšom prihlásení sa do systému UNIX bude použitý verejný kľúč námi zadanou passphrase. O tú, ako o heslo, sme požiadaní v priebehu prihlasovania sa.